USAPER

ADMİN

Bilecik
destek@usaper.com
6939

El Ayak Ağız Hastalığı: Salgın Tehlikesi

El Ayak Ağız Hastalığı Salgına Dönüştü

Son aylarda acillere ellerde ayaklarda ağız çevresinde kızarıklık ve ateş gibi su çiçeği benzeri belirtilerle bir çok çocuk hasta başvurmaya başladı. Çok bilinmeyen El Ayak Ağız Hastalığı, belirti benzenliği nedeniyle su çiçeği ve gribal enfeksiyonlarla karıştırılıyor.

Enterovirüs ailesinden coxsacki virüsünün yol açtığı el-ayak-ağız hastalığı, çoğunlukla sonbahar ve yaz aylarında salgına dönüşebiliyor. Bu rahatsızlık genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığından yanlış teşhis koyulması söz konusu. Toplum arasında bu hastalığın sadece çocuklarda görüleceği düşünülsede , el ayak ağız hastalığı oran düşükde olsa yetişkinlerde de görülmekde ve daha ağır seyretmektedir.

   Bulaşma Yolları

Coxsacki virüsünün yol açtığı el ayak ağız hastalığı, solunum yolu, tükürük, hasta kişi ile yakın temas ve dışkılama yolu ile bulaşabilmektedir. Yaz aylarında havuz kullanımının artması ve enfekte olmuş havuz suyunun yutulması bulaşmayı arttırmak da ve salgını hızlandırmaktadır.Hastalığın bulaşmasını önlemek için öncelikli yapılması gereken çocukların el hijyenine önem vermelerini sağlamaktır.

 Tedavı de Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

El ayak ağız hastalığında döküntülerin su çiçeğine benzediği ama daha küçük boyutlarda seyrettiği bir tablo görülmektedir. Bu döküntüler nedeniyle hasta çocuğun anne ve babası genellikle paniğe kapılır. Ayaklarda ve ellerde parmak aralarının yanı sıra   ayak tabanlarını da donatan içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar hem ağrı, sızı hem kaşıntıya neden olur. Halsizlik ve kırıklığa kulak ve boğaz ağrısı da eşlik eder. Ağız içindeki aftlar ve bademcikte kızarıklık ise yemek yemeyi işkence haline getirir. Viral bir enfeksiyon olduğu için hastalığın tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Özel bir tedavisi olmadığı gibi ilacı ve aşısı da yok. Kaşıntıyı azaltması için spreyler ve çeşitli losyonlar verilebilir. Hastalık bir hafta 10 gün içinde kendiliğinden geçerler. El ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakabilir, o da zamanla kaybolur.